Reeskont kelime anlamı itibariyle iskonto anlamına gelmektedir. Burada söz edilen iskonto, vadesi gelmemiş bir senedin bir takım şartlar altında banka tarafından paraya çevrilmesidir. Bu bağlamda belirli bir bedel karşılığı Reeskont edilmiş bir malın, yeniden bir bedel karşılığında el değiştirmesini ifade etmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında Reeskont kredisi ve Reeskont faizi gibi hususlar, diğer kredilerde olduğu gibi bazı şartlara sahiptir.

Reeskont Faizi Nedir?

Türkiye içerisinde Reeskont faizleri Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Bu bağlamda Merkez Bankası tarafından uygulanan faize Reeskont faiz oranı denilmektedir. Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranları Reeskont işlemlerinde uygulanan iskonto oranları, avans işlemlerinde uygulanan faiz oranları olmak üzere 2 farklı başlıkta yer almaktadır. Faiz oranlarının belirlenmesi hususunda Merkez Bankası ekonomide meydana gelen para arzı ve kredi genişlemesini dikkate almaktadır.

Reeskont Faiz Oranları Nasıldır?

Merkez Bankası tarafından belirlenen Reeskont faiz oranları 2020 itibariyle, Reeskont işlemlerinde %9,00, avans işlemlerinde uygulanan faiz oranı ise %10,00 oranında belirlenmiştir. Ancak Merkez Bankası Reeskont faiz oranlarını her yıl güncellemektedir. Bu bağlamda 2019 yılına göre düşüşe geçen faiz oranlarının 2021 yılında nasıl olacağı bilinmemektedir.

Reeskont Kredisi Nedir?

Reeskont kredisi vadeli senetler üzerinden verilmekte olan kredidir. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kanunu’nun 45. Maddesi gereğince, firmalar azami 240 gün vadeli senetlerini Merkez Bankasına iskonto etmeleri halinde kredi alabilmektedir. Bu sayede Merkez Bankası döviz kazancı sağlamaktadır.

Reeskont Kredisi Para Birimi ve Taksitlendirmeleri Nasıldır?

Vadeli senetler üzerinden sağlanan Reeskont kredilerinin para birimi ve taksitlendirme seçenekleri değişiklik göstermektedir.

Bu bağlamda para birimi ve taksitlendirme seçenekleri şunlardır;

 • USD: 120 Gün 1 Taksit.
 • JPY: 120 Gün 1 Taksit.
 • GBP: 120 Gün 1 Taksit.
 • EUR: 360 Gün 1 Taksit.

Yukarıda belirtilen taksit ve para birimlerine ek olarak TL üzerinden de işlem yapılmaktadır. Bu bağlamda TL işlemi 360 gün 1 taksit olmak üzere %9,25 faiz oranı ile sunulmaktadır.

Reeskont Kredilerinin Döviz Rezervlerine Katkısı Nasıldır?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kanunu’nun 45. Maddesine istinaden çıkarılan Reeskont kredileri, firmaların döviz bağlamında düzenlenmiş senetleri üzerinden kredi sağlanması nedeniyle Merkez Bankasının döviz rezervlerine oldukça katkısı vardır. Bu anlamda senette belirtilen tutarlar Merkez Bankası tarafından Türk lirası olarak ödenmektedir. Senetlerin vadesinin geri ödenmesi ise Merkez Bankasına döviz olarak ödendiğinden, döviz rezervlerine katkı oluşturmaktadır.

Reeskont Kredisi Avans Faiz Oranları Nasıldır?

Merkez bankası geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması hususunda bankalar tarafından verilen ticari senetleri iskonto olarak kabul etmektedir. Bu bağlamda avans faiz oranları Merkez Bankasının ilkeleri ekseninde belirlenmektedir. Faiz oranları 1990 Yılından itibaren her yıl olmak üzere farklılık göstermiştir. Oluşan bu farklılıklar Merkez Bankasının para politikasıyla alakalıdır. 2019 Yılında %12,75 olarak belirlenen faiz oranı 2020 Yılına gelindiğinde 11,25 olarak güncellenmiştir.

Reeskont Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Reeskont kredisine başvurmak isteyen firmalardan bazı belgeler istenmektedir.

Merkez Bankası tarafından gerekli görülen belgeler şu şekildedir;

 • Kredi Talep Formu.
 • Niyet Mektubu.
 • Banka Avalini Taşıyan Teminat Mektubu.
 • Nakit Blokaj Firma Beyanı.
 • Döviz Gelir Beyanı ve Raporu.
 • Üretim veya Alım-Satım Ruhsatı.
 • Hesap Bilgileri Formu.
 • Genel Kredi Sözleşmesi.

Reeskont kredisine başvurmak isteyen firmalardan istenilen başvuru evrakları yukarıda belirtildiği gibidir. Ancak başvuru evraklarının yanı sıra ek teminatlar ve kredi işleminin devam ettiği esnada temin edilmesi gereken evraklar da mevcuttur. Bu evraklar banka tarafından karşılanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here