Rastafarianizm Ne Demek?

Artık hepimizin aşina olduğu, moda haline gelen ve belki de hayatınızın bir döneminde sizin de yapmaya heveslenip cesaret edemediğiniz bir akımdan söz edeceğim. Görünüş itibariyle ve kullanılan aksesuarlarıyla belki de çoğumuzun göz zevkini süsleyen rasta diğer adıyla dreadlock akımının bir saç stilinden ve modadan daha fazlası olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımda rastanın tarihinden, sembolize ettiği rastafarianizm dininden ve tabiki de rasta deyince aklımıza gelen isimlerden belki de ilki olan Bob Marley’den bahsetmek istiyorum.

Rastafarianizm,  toplumlar arasında popülaritesini çok fazla koruyamamış bir din türüdür. Etiyopya’ nın son imparatoru olan Haile Selassie’ nin, bir nevi kut anlayışı gibi Tanrı’nın dünyadaki yansıması olarak görüldüğü bu din, aynı zamanda kendi inanç felsefesini bunlara paralel gelişmiş düşünce ve davranış biçimlerini de kapsamaktadır. Dinin kurucusu Leonard Howell’dir.

Rastafarianizm, ökeni Mısır olan Ra dinlerinin Hıristiyanlık ve Yahudilik dinleriyle birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Musa’nın asıl yol gösterdiği kutsal kavimin siyahlar özellikle de Etiyopyalılar olduğunu savunur. Rastafarinistler, kendi içlerinde bir çok farklı kola ayrılırlar.

Bu dine kendini adamış kişiler daha sonra Jamaika’da ortaya çıkan reggae müzik türüne rehberlik etmişlerdir. Bu kişilerden biri de büyük bir kısmımızın şarkılarını ezbere bildiği ve sevdiği Bob Marley’dir.

Bu inanışı sembolize eden renkler; sarı, kırmızı, yeşil ve bazı kaynaklara göre de siyahtır. Sarı bütün altın, mücevher ve hazineleri, kırmızı halkın dökülen kanını, yeşil insanların üzerinde yaşadığı dünyayı simgelerken siyah renk ise bir rivayete göre siyah halkı temsil etmektedir.

Eski Ahit veya diğer adıyla Eski Antlaşma’nın (Hıristiyanlığın kutsal kitabı) koyduğu kurallara göre beslenen bir çok din mensubu etin sadece bazı türlerini yerken, kabuklu deniz ürünleri ve domuz eti yememektedir. Et türünden çekinen çoğu akımda Rastafarianizm’in izlerini görebilirsiniz.

Bu inanışın bir diğer özelliği ise alkolün ve sigaranın kesinlikle yasak olmasıdır. Şunu da hemen belirtmek isterim ki Bob Marley’in ikon haline gelmiş fotoğraflarında elinde bulundurduğu sigara değil marijuanadır. Bunun sebebi de marijuananın dini inanışlarının ve seremonilerinin bir parçası olmasıdır.

Rastafarianizmde vücudun toprağa tek bir parça olarak girmesi gerektiğine inanılır. Hatta Bob Marley’in de kısmen bu yüzden öldüğü bilinmektedir. Bir futbol aşığı olarak bilinen Bob Marley, 1977 yılında futbol oynarken ayak başparmağını yaralamış ve parmağı kangren olmuştur. Bu nedenle parmağının kesilmesi gerekmiştir fakat Marley dini inanışı nedeniyle böyle bir tedavi istememiştir. Kangren olan parmağının kesilmemesi sonucunda da hastalık cilt kanserine dönüşmüş ve maalesef bu da Bob Marley’in canına mâl olmuştur.

Bu inançta belki de hepimizin en fazla aşina olduğu nokta, inananların saç şekilleridir. Bu saç şekli, öyle dikkat çekicidir ki, günümüzde rasta ismi ile bir moda olarak uygulanmaktadır. Oysa rastafarianizme kalpten inananlar, bu şeklin stil olarak kullanılmasına karşıdırlar. Bugün özel olarak yaptırılan bu saç şekli, temelde saçların hiç kesilmemesi ve taranmaması ile doğal olarak oluşur. Bu durum da, inancın bir başka gerekliliğidir. Rastalar bu şekilde Jah’ın (din mensuplarının inandıkları Tanrı) uzun tırnaklarıyla bir gün onları yeryüzünden alıp Zion’a (cennete) götüreceğine inanırlar.

Bob Marley inandığı dini şu şekilde dile getirmiştir: ‘Rastafari not a culture, it’s a reality.’ (Rastafari bir kültür değil, gerçekliktir.) Kişinin kendisine ve karşısındakine olan sevgiyi felsefe edinmiş bu inançta, modadan daha fazlasını bulmanız dileğiyle…

Cerensu Seber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here