Ölümcül Oyuncaklar hayatımın sonuna kadar benim için en özel kurgu olarak kalacak. Bu konuda tek olmadığımı biliyorum. Ölümcül Oyuncaklar’ın (The Mortal İnstruments) dizi versiyonu olan Gölge Avcıları (Shadowhunters)  olan, kısacası Gölge Avcıları dünyasının gerek kitap, gerek dizi, gerekse filminde yer alan ana karakterlerinden Alec ve Jace’nin Parabatai olduğunu biliyoruz. Peki diziye yeni başlayanlar ve kitabın serisini henüz okumamışlar için bunun ne olduğunu açıklayalım.

Parabatai Ne Demek?

parabatai ne demek

Parabatai, yaşamları boyunca daima birbirlerini koruyacağına, kardeşten öte olacaklarına, daima beraber savaşacaklarına dair bir tören ile yemin etmiş, bu yemin ile bağlanmış iki nefilimden oluşan bir çifttir. Parabatai olanlar arasında çok farklı bir bağ vardır. Tamamen birbirlerine kenetlenmişlerdir. İki nefilim Parabatai olduktan sonra artık iki vücutta tek insan gibi bir bağa sahip olurlar.

Peki nefilim nedir? Nefilim kısacası bu seride iki gölge avcısı demektir. Yani gölge avcısı soyundan gelenler diye özetleyebiliriz.

Parabatai Yemini Ne Demek?

Parabatai yemin edilirken bir seremoni düzenlenir. En çok merak edilende bu seremonide ne söylendiği. Bu yüzünden bu seremonide söylenen sözleri buraya aktarmak istedim.

”Yalvar bırakmamam için seni,

Peşinden dönmemeye yemin etmem için,

nereye gidersen gideceğim,

nerede kalırsan kalacağım,

senin insanın benim insanım ve tanrın benim tanrım,

nerede ölürsen orada öleceğim ve oraya gömüleceğim,

melek sana olanı ve fazlasını bana getirsin,

ölüm dışında hiçbir şey sen ve beni ayırmasın.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here