Kişinin herhangi bir alanda ki potansiyelini daha ileri seviyeye taşıması işini kişisel gelişim olarak tanımlayabiliriz. Kişinin kendini geliştirmesi için bol bol kitap okumasını gerektiğini hepimiz biliriz. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için en iyi kişisel gelişim kitaplarını özetle bir araya getirdik.


1- Her Şey Seninle Başlar

Kitabın yazarı :Mümin Sekman

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayın evi : Alfa Yayıncılık

Yayınlandığı yıl : 2015

Sayfa Sayısı : 240

Arka kapak bilgisi :

Çaresizlik öğrenilmiştir.
Başarılı olmak da öğrenilebilir.
Sende sandığından fazlası var!
Gelebileceğin en iyi yerde değilsin.
Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır.
Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur.
Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!
Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık.
Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var.
Her şey seninle başlar!
Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.
Hayatta ya tozu dumana katarsın,
Ya da tozu dumanı yutarsın.
Seçim senin!


2- Beynine Format At

Kitabın Yazarı : M. Barış Muslu

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Doğan Kitapçılık

Yayınlandığı Yıl : 2013

Sayfa Sayısı : 252

Arka Kapak Bilgisi :

Sağlık, mutluluk, başarı ve tüm hedeflerine ulaşmak için beynine format at!
Evet, size gül bahçesi vaat ediyorum!
Bütün korkularınızdan arınacak, fobilerinizden, sigara bağımlılığından, kilolarınızdan kurtulacak; kronik ağrılarınıza, hayatınızı zorlaştıran yanlış inançlarınıza son vereceksiniz.
Hem de gayet bilimsel, etkin ve sistematik bir yöntemle. Çoğu durumda dakikalar içinde!
Tek şartım var! Siz de iyi bir öğrenci olacak, kendi üzerinizde çalışmak için zaman ayıracaksınız.
“Pozitif düşün, hayallerin gerçek olsun” diyen, etkisi “ara gazı” vermekten öteye gitmeyen kişisel gelişim kitaplarından siz de sıkılmadınız mı zaten?
Öyleyse tam yerine geldiniz demektir!Biz şimdi birlikte bambaşka bir şey yapacağız.Gerçek bir temizlik operasyonuyla “ilkel” programlarından bir türlü vazgeçmek istemeyen beynimize format atacağız!
NeuroFormat yöntemiyle hayatımızı baştan aşağı değiştireceğiz.
Ne duruyoruz?
Hadi, başlayalım artık…


3- Anne Beynim Aç

Kitabın Yazarı : Bahar Eriş

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Alfa Yayıncılık

Yayınlandığı Yıl : 2017

Sayfa Sayısı : 164

Arka Kapak Bilgisi :

Hepimiz bağlanmak için doğarız! Bağlanmak, hayata tutunabilmektir. İnsan ilk bağlanma ilişkisini ailesiyle kurar. Anne babayla çocuk arasında üç farklı bağlanma biçimi vardır: Göbek bağı, kalp bağı, beyin bağı! Göbek bağı doğmadan oluşur, ekonomik bağımsızlıkla biter!

Kalp bağı, doğumla başlar, ergenlikte biraz sarsılır, mesafelerle sınanır. Beyin bağı ise, duygular kadar anlamlara da bağlıdır. Daha derin, sağlam ve güçlüdür. Beyin bağı kurmak, çocuğun iç dünyasına demir atmaktır. Bu kitap, çocuğuyla sağlam ve derin düşünce bağları kurmak isteyenler için yazıldı. Kendi kendine yetebilen, karakterli ve kabiliyetli, ailesine bağlı olan ama bağımlı olmayan çocuklar yetiştirmeyi ele alıyor. Bir çocuğun karnını doyurmanın ötesine geçip, beyninin nasıl besleneceğini bilimsel verilerle anlatıyor.


4 – Ferrarisini Satan Bilge

Kitabın Yazarı : Robin Sharma

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Pegasus Yayınları

Yayınlandığı Yıl : 1997

Sayfa  Sayısı : 232

Arka Kapak Bilgisi :

3 Milyondan Fazla Satarak Tüm Dünyada Büyük Yankı Uyandıran Ve Milyonlarca İnsana İlham Veren Kitap
On yıl önce bir kitap yayınlandı ve milyonların yaşamını değiştirdi. Kariyerindeki başarısı, içindeki derin boşluğu gizlemeye yetmeyen ünlü avukat Julian Mantle’ın hikâyesini anlatan Ferrari’sini Satan Bilge, hayatta neyin önemli olduğuna ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmenizi neyin sağlayacağına dair unutulmaz bir ders veriyor ve okurların refah, mutluluk ve iç huzuruna kavuşmalarını sağlayacak çözümler öneriyor.
“Öğretirken keyif de veren, büyüleyici bir öykü.”
-Paulo Coelho, Simyacı’nın Yazarı”Sansasyonel. Bu kitap hayatınızı değiştirecek.” -Mark Victor
“Yaşamın büyük sorularına ışık tutuyor.” -Edmonton Journal
“Herkesin faydalanabileceği sade bir bilgelik.” -Calgary Herald
“Bu kitap, sağduyu ve bilgeliğin altın madeni.” -Dean Larry Tapp
“Robin Sharma’nın hayatımızı değiştirecek önemli bir mesajı var. Kişisel memnuniyetin telaşlı bir çağda yazılmış, eşine rastlanılamayacak kitabı.” -Scott DeGarmo, Success Magazine
“Bir hazine; gerçek başarı ve mutluluk için zarif ve güçlü bir formül. Robin Sharma yüzyılların bilgeliğini yakalayıp onu bu çalkantılı zamanlara uyarlamış. Elinizden bırakamayacaksınız.”
-Joe Tye-


5 – Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Kitabın Yazarı : Ahmet Şerif İzgören

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Elma Yayınevi

Yayınlandığı Yıl : 2003

Sayfa Sayısı : 163

Arka Kapak Bilgisi :

Daha önce iş yaşamı üzerine çarpıcı görüşleriyle tanıdığımız Ahmet Şerif İzgören bu kitapta daha genel bir yaklaşımla, hayatın her dalında başarı ve mutluluğa giden yola ışık tutuyor. Bazen kahkahalarla gülecek, bazen hüzünlenecek, çokça düşünecek ve bu kitaptan çok keyif alacaksınız. Hayatınızı tekrar gözden geçirmek için 3 saat ayırın ve bu kitabı okuyun.


6 – İnsan Mühendisliği

Kitabın Yazarı : Nüvit Osmay

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Alfa Yayınevi

Yayınlandığı Yıl : 2002

“Uzanıp rasgele bir sayfa açmak ve okumak, insana öyle keyif veriyor; hem öyle şeyler kazandırıyor ki… Bu kitabı anlattım size uzun uzun. Alıntılar yaparak tanıttım…
Yatağınızın başucunda bu kitap yoksa eğer, inanın çok şey kaybediyorsunuz. Gidin bir alın, karıştırın sayfalarını, ne demek istediğini anlayacaksınız.
Bu kitap her evde olmalı…”
– Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi-

“Nüvit Osmay’ı 1930’larda ‘Yeni Adam’ı çıkarırken tanımaya başladım… Renkli üslubu bu son eserini herkesin okuması gereken değerli bir kitap yapmıştır.
– Prof.Dr. İsmail Hakkı Baltacıoğlu-

İş hayatı içinde insanın kendisi ve çevresini her yönüyle ortaya koyan bu kitap, işletme mühendisleri, yöneticiler, memurlar, öğretmenler ve subaylar için son derece yararlı bilgilerle doludur. İnsanlarla ilgilenen, görevi gereği insanlara hizmet götüren herkesi ilgilendirmektedir.
– Kültür ve Turizm Bakanlığı “Kitap” Dergisi-

İnsan, çevresi ve işi
İnsan amir rolünde
İnsan, lider rolünde
İnsan ve eğitim
Çalışma sanatı
Metot mühendisliği
Başarma güdüsü
İş yaptırma sanatı
Problem çözümü
Amir ve memur
Liderliğin ilk şartı dürüstlüktür
Liderlik üzerine
İdarecilerin eğitimi
Öğretme makinesi
Milletvekili adaylarının eğitimi
Lider olmak için ne lazımdır?

(Tanıtım Yazısından)


7 – Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

Kitabın Yazarı : Dr. Richard CARLSON

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi ve Adresi : Alkım Yayınevi, İstanbul

Basım Yılı : 1999

Kısa Özet :

İ”Don’t Sweat The Small Stuff … and it’s all small stuff” özgün adlı eserin Türkçe adı “Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin Hepsi de Ufak Şeylerdir” yazarın vermek istediği mesajların özlü ifadesidir. Stres danışmanı olan yazarın, stresi yenebilmek ve mutlu yaşayabilmek için önerdiği stratejileri ve davranış modellerini içeren kitap 234 (19.5×13.5 cm) sayfadır. Önerilenler, yazarın kişisel yaşamından ve müşterilerinin yaşamlarından kesitlerle örneklenmiş ve açıklanmıştır.

Yazara göre; günlük yaşamlarımızda karşılaştığımız “ufak şeyler” denilebilecek pek çok olumsuzluk vardır. Bunları dert etmeyerek, daha sevecen ve ılımlı olabilmek için kendinizde daha çok enerji bulacaksınız. Yaşamın güzelliğini ve büyüsünü tümüyle ıskalamayacaksınız.

Kusursuz olmayabileceğinizi kabullenin. Dikkatinizi yalnızca kusurlara yöneltmeniz, sizi sevecen ve ılımlı olmaktan uzaklaştırır. Elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak kendinizi yalnızca yaşamdaki yanlışlara kaptırmayın. Bir işi daha iyi yapmanın mutlaka bir yolu vardır. Bu, mevcut durumun iyi yönlerini göz ardı etmenizi gerektirmez. Her alanda kusursuz olma arayışını bıraktıkça, yaşamın içindeki kusursuzluğu keşfedeceksiniz.


8 – The Secret

Kitabın Yazarı : Rhonda Byrne

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Butik Yayınları

Yayınlandığı Yıl : 2007

The Secret (Sır) Kitabının Özeti
Çağlar boyu nesilden nesile geçerken, bir çok insan ona göz dikti, onu gizledi, kaybetti, çaldı, büyük paralar karşılığı satın alanlar oldu. Tarihteki en önemli insanların bazıları yüzyıllar kadar eski olan ‘Sır’ra vakıf olmuşlardı. Eflatun, Galileo, Beethoven, Edison, Carnegie, Einstein ve diğer mucitler, bilim adamları ile büyük düşünürler ‘Sır’rı biliyorlardı; ve şimdi ‘Sır’ dünyaya açıklanıyor.
‘Sır’rı öğrendiğinizde, istediğiniz her şeyi elde etmeyi, yapmayı, ya da istediğiniz her şey olmayı da öğrenmiş olacak; asıl kimliğinizi bulacak ve hayatta sizi bekleyen gerçek ihtişamın ne olduğunu göreceksiniz.Sizce dünya nüfusunun sadece %1’lik bir kısmını oluşturan bir kesimin tüm maddi gelirin %96’sına sahip olması bir tesadüf mü?
Olağanüstü bir servete sahip olmak ister misiniz?
Muhteşem bir malikanede yaşamak ister misiniz
Ömrünüz boyunca hiç sıkıntıya düşmeden bolluk, bereket içinde yaşamak ister misiniz?
Ruh eşinizi bulmak ya da huzurlu, mutlu bir evlilik yaşamak ister misiniz?
Peki kendinize sorun. Gerçekten ne, ama ne istersiniz?
Amaçlarınıza ulaşmak için bu kitabı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaşamınızdaki herhangi bir şey için bir cevap, bir rehber arıyorsanız, sorunuzu sorun, cevap alacağınıza inanın ve bu kitabı rastgele açın. Açılan sayfada aradığınız cevabı ve tavsiyeyi bulacaksınız.
‘Sır tüm olmuşların, olanların ve olacakların cevabıdır.’


9 – Alışkanlıkların Gücü

Kitabın Yazarı : Charles Duhigg

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Boyner Holding

Yayınlandığı Yıl : 2017

Tanıtım Bülteninden

Özel ve iş hayatımızda alışkanlıklarımızın ardında nelerin yattığını araştıran nörobilimcilerin laboratuvarlarına giderek, Olimpiyat yüzücüsü Michael Phelps’in, Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz’un ve yurttaşlık hakları hareketinin kahramanı Martin Luther King’in başarısında doğru alışkanlıkların
ne kadar önemli bir rol oynadığını keşfedeceksiniz.

Düzenli olarak spor yapmanın, kilo vermenin, harika çocuklar yetiştirmenin, daha üretken olmanın, yenilikçi şirketler kurmanın ve başarıya ulaşmanın anahtarının, alışkanlıkların nasıl işlediğini anlamaktan geçtiğini göreceksiniz. Alışkanlıkların bir kader olmadığını ve Charles Duhigg’in gösterdiği yöntemden
yararlanarak iş ve özel hayatınızı nasıl dönüştürebileceğinizi öğreneceksiniz.


10 – Outliers ( Çizginin Dışındakiler )

Kitabın Yazarı : Malcolm Gladwell

Kitap Türü : Kişisel Gelişim

Yayınevi : Mediacat

Yayınlandığı Yıl : 2016

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici… Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. Çizginin dışındakilerin —yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin— hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here