Müfide İlhan Kimdir?

Türk halkı Müfide İlhan’ı Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak tanımıştır. Ama onu yalnız bununla hatırlamak yetersiz ve noksandır. Müfide İlhan’ın en belirgin özelliği sürekli Cumhuriyeti savunan yüreği ve Atatürk sevgisi ile dolu çağdaş bir Türk kadını olmasıdır.

Müfide İlhan 19 Şubat 1912 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Mareşal Fevzi Çakmak’ın kardeşinin kızıdır. Babası teğmen Nafiz Çakmak Çanakkale Conk bayırında şehit düşmüştür. Çocukluk yılları annesi Emine Hanım ve kardeşiyle birlikte işgal altında olan İstanbul’da geçen Müfide İlhan İlk okulu amcasının yanında Ankara’da okudu. Orta öğretimini ise Kandilli kız lisesinde okuyup tamamlayan Müfide İlhan. Ardından 1927-1928 öğretim yılın da muallim mektebini bitirdi ve öğretmen oldu. Hemen ardından Moda İlkokulu’nda göreve başladı.

Müfide İlhan, Mersinli doktor Faruk İlhan İle dünya evine girmiştir. Yedi çocuk sahibi olan çift Faruk İlhan’ın görevi nedeniyle yurdun çeşitli illerine gitmişlerdir. Bu sebepten dolayı Müfide İlhan da Erzurum, Doğu Beyazıt gibi yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmak zorunda kalmıştır. Eşinin görevi yüzden Berlin’e gittiklerinde bin dokuz yüz otuz altı, bin dokuz yüz otuz yedi yıllarında Almanca öğrenip Alman okullarında incelemelerde bulunmuş ve Almanca seminerlere katılmıştır. Almanya’dan Ankara’ya geri dönüşünde  özel bir ana okulu açmıştır ancak ana okulunu maddi yetersizliklerden dolayı kapatmak zorunda kalmıştır. Ardından çocuk esirgeme kurumu ve çocuk evlerinde yapmaya başlamıştır.

Eşi Faruk İlhan’ın kabil Tıp Fakültesine atanmasıyla Afganistan’ın yolunu tutan Müfide İlhan Afkanistan’da bulunduğu süre içinde Kabildeki Türk çocuklarıyla ilgilenmiş ve burada Türk okulu açılması için çaba göstermiş ve öncülük etmiştir. 1945 yılında Türkiye’ye dönünce çocuk esirgeme kurumunda görev almış ve çocuk esirgeme kurumunun gündüz bakım evinin müdürlüğünü yapmıştır.

1946 yılında ailesiyle Mersin’e yerleşirler. Bu arada İkinci Dünya Savaşı bitmiş ve düzenler değişmiştir. Türkiye’de demokratik Parti’nin kurulmasıyla ülkeyi politika heyecanı sarmıştır. Önce eşi Faruk ilhana politikaya atılması için öneri gelir. Ama o bu teklifi kabul etmez ve ülkesine doktor olarak hizmet etmeye devam eder. Aynı teklif Müfide İlhan’a geldiğinde o bu teklifi kabul eder ve Demokrat Parti’nin saflarında yerini alır. 14 Mayıs 1950 genel seçimlerini demokrat parti kazanır. Eylül ayında ise yerel seçimler vardır. Mersin belediye meclisine seçilmiş Uygur beyleri liste başında bulunan Müfide ilhanı belediye başkanı seçerler. Bu görev bir yıl sürer ve Müfide İlhan bu bir yıl içinde gece gündüz çalışarak ülkesine hizmet eder. Ancak baskılardan dolayı istifa eder ve bir süre sonrada partisinden ayrılır.

Müfide İlhan partisinden ayrıldıktan sonra bir dernek kurar ve bir süre Mücadele adlı bir dergi çıkarır. Bin dokuz yüz elli sekiz yılında Kızılay derneğinde ilk yardım öğretmenliği yapmıştır. Hizmetlerinden dolayı 1964 yılında gümüş madalya ile ödüllendirilmiştir. 1967 yılında eşi vefat etmiş ve Müfide İlhan da bundan otuz iki sene sonra 28 Ocak 1996 tarihinde seksen dört yaşında hayata gözlerini yummuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here