İslam’da Müslüman olmanın gerektiği en büyük özelliklerden bir tanesi de güzel ahlaklı olmaktır. Güzel ahlak; hoşgörülü ve mütevazi olmak, başkalarının mutluluğuna sevinmek ve akla gelebilecek bütün iyilikleri içine alabilen geniş bir kavramdır.

Bazen büyüklerin bulunduğu yerde hürmet göstermek, bazen sevindirmek, bazen öfkeyi kontrol etmek, bazen sadece Allah için sabretmek, bazen ise kalp kırmamak için birtakım şeylere katlanmaktır güzel ahlak.  Hiç şüphe olmasın ki haklı olduğunuz halde haksız duruma düşmeyi göze alarak sergilemiş olduğunuz güzel davranışı bir gören vardır karşılığı da elbet en az sergilemiş olduğunuz davranış kadar güzel olacaktır.

Ahlak, sadece insanlara olan davranışlarımız ile değerlendirilen bir kavram değildir. Her konuda sergilemiş olduğumuz davranış ve tavırlar ile belirlenen bir kavramdır.

Müslümanlar olarak her zaman girdiğimiz ortamda gerek sözlerimiz, gerek tavırlarınız ve örnek olacak ahlakımız ile farkımızı ortaya koymalıyız Müslüman olan bir kimseye yakışan budur. Ağzından çirkin sözler çıkan, başkasını rahatsız edecek derecede bağıran, hoşnutsuz tavırlar sergileyen kimselerin yapmış oldukları şeyler güzel ahlaktan tamamen uzak olan davranışlardır.

Eğer ki biz örnek bir insan, Müslüman olmak istiyorsak ağzımızdan çıkan her sözün gittiği yerden dönüşü olmayacağını bilmeliyiz bu yüzden peygamber efendimizin bir hadisinde geçtiği gibi ya hayır söz söylemeliyiz veyahutta susmalıyız.

Başkalarına faydası dokunan insanlardan olmak, yaşamımızı güzel hale getirmek, çevremizden yana sevilen kimse olmak, Allah’ın rızasını kazanmak, peygamberimizin sünnetine uymak için güzel ahlaklı olmak, bizim ibadetlerimizden sonra gelen en temel görevlerimizden bir tanesidir.

Yüce Allah Kur’an-ı kerimde güzel ahlak ile ilgili bize örnek ve uyarıcı olarak bilgi vermiştir. Güzel ahlakın en güzel örneği, yaşantısına güzel ahlakı en güzel şekilde geçirmiş olan Peygamber efendimiz ise birçok hadisinde defalarca güzel ahlakın önemini vurgulamış ve ısrarla Müslümanları güzel ahlaka davet etmiştir.

Allah ve Allah Rasulü’nün güzel ahlak ile ilgili söylenmiş olduğu birtakım ayet ve hadisler şunlardır.


İslamda Güzel ahlak ile ilgili hadisler

➡ Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en iyi olanıdır. [Tirmizi]

➡ Yumuşak davran! Sertlikten sakın! Yumuşaklık insanı süsler, çirkinliği giderir. [Müslim]

➡ Yumuşak davranmayan, hayır yapmamış olur. [Müslim]

➡ En çok sevdiğim kimse, huyu en güzel olandır. [Buhari]

➡ Yumuşak olan kimseye, dünya ve ahiret iyilikleri verilmiştir. [Tirmizi]

➡ Cennete götüren sebeplerin başlıcası, Allahü teâlâdan korkmak ve iyi huylu olmaktır. Cehenneme götüren sebeplerin başlıcası da, dünya nimetlerinden ayrılınca üzülmek, bu nimetlere kavuşunca sevinmek, azgınlık yapmaktır. [Tirmizi]

➡ Söz veriyorum ki, münakaşa etmeyen, haklı olsa da, dili ile kimseyi incitmeyen, şaka ile veya yanındakileri güldürmek için, yalan söylemeyen, iyi huylu olan Müslüman Cennete girecektir.[Tirmizi]

➡ Sıcak su buzu erittiği gibi, iyi huylu olmak, günahları eritir, yok eder. Sirke balı bozup yenilmez hale soktuğu gibi, kötü huylu olmak, ibadetleri bozup yok eder. [Taberani]


İslamda Güzel ahlak ile ilgili ayetler

➡ Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah, iyilik edenleri sever.

(Âl-i İmrân – suresi /134)

➡ Kötü bir sözün durumu da; yerden koparılmış, ayakta durma imkanı olmayan kötü bir ağacın durumu gibidir.

(İbrahim – suresi / 26)

➡ Ve insanlardan (kibirlenerek) yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Muhakkak ki Allah, çalımla yürüyenlerin ve çok övünenlerin hiçbirini sevmez.

(Lokman – suresi / 18)


Biz Müslümanların hareketlerini, yaşantısını, insanlar ile olan iletişimini güzelleştirmek için birtakım ayet ve hadisler gönderilmiştir. Bizlerin üzerine düşen kendi hayrımız için uyarılara icap etmektir.

Herkes çevresinde güzel konuşan, güler yüzlü olan,  insanlar ile iyi iletişim kurabilen bir kimse ister etrafında öyle değil mi? Bunun olması için evvela kendimiz bu şekilde bir yaşantı sürmeliyiz. Başkalarına iyi birer örnek olursak da yine güzel bir davranış sergilemiş, güzel ahlaka uygun şekilde hareket etmiş oluruz.

Güzel ahlak demek, iyiye iyilik ile, kötülüğe kötülük ile cevap vermek değildir. Güzel ahlaklı olabilmek efendimiz gibi kötülük edene de iyilik etmek,  iyilik edene de iyilik ile karşılık vermektir. Güzel ahlak ibadetlerimize lezzet katan, ve hadisi Şerif de geçtiği gibi günahlarımızın bağışlamasına neden olabilecek derecede hoş bir davranış türüdür.

Toplumda saygısız insanlar olmasa, herkes Kur’an-ı Kerim’e ve Allah Rasulü’nün sünnetine uyarak bir yaşantı sürmüş olunsa kimseler huzursuz olmayacak. Biz kin, nefret, kibir, gurur gibi çirkin davranışlarımızı bir kenara bırakmadıkça da güzel ahlak yerine getirilmiş olmayacak güzel ahlak yerine gelmedikçe toplumda insanlar arası iletişim hiçbir zaman istenilen boyuta ulaşamayacaktır.

Fark ettiyseniz Kur’anı Kerim de biz kulların dünya hayatında ki yaşamını kolaylaştıracak ve ahiret hayatını güzelleştirecek bütün her şeye, her konuya değinilmiştir. Genel olarak baktığımız da toplumda veya güncel hayatımızda oluşabilecek problemlerin bir çoğu hakkında Allah bizi uyarmıştır. Müslümanlar olarak biz emirlere ve yasaklara uymadığımız takdirde kendi huzursuzluğumuzu kendimiz geliştirmiş oluyoruz. Allah bize sonsuz ahiret ve mutluluk yaşamı sunarken  aynı zamanda bu dünyamızı yaşanabilir hale getirecek her şey için bize öğüt ve uyarıda bulunmuştur güzel ahlak bunlardan sadece bir tanedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here