Leyla Pehlevi, bir otel odasında uyuşturucudan hayatını kaybetmiş bir şekilde bulunmuştur. Ali Riza Pehlevi ise intihar ederek hayatına son vermiştir. Farah Diba, oğlu Rıza Pehlevi ve kızı Farahnaz Pehlevi ile hayatına ABD’de devam etmektedir.

İran kraliçesi Farah Diba Pehlevi, 14 ekim 1938 yılında dünyaya gelmiştir. Son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin üçüncü ve son eşidir.

Farah, İran hava kuvvetlerinde görev yapmakta olan Söhrab Diba’nın tek çoğudur. Söhrab Diba aynı zamanda Azeri asıllıdır. Farah, Paris’te École Spéciale d’Architecture’de eğitim görüp eğitimini tamamlamıştır.

21 Aralık 1959 tarihinde Muhammed Rıza Pehlevi’yle evlenmiştir. Bu evlilikten Rıza Pehlevi, Farahnaz Pehlevi, Ali Rıza Pehlevi ve  Leyla Pehlevi adlı dört çocuk dünyaya getirmiştir. 1967 yılında İran tarihinde üçüncü ve İslam devri sonrası ilk ve son kez olmak üzere Şahbanu (İmparatoriçe) unvanı alan tek hükümdar eşi olmuştur.  1979 yılında İran İslam Devrimi’nin ardından kocası ve çocuklarıyla beraber sürgüne gönderilmiştir. 1980 yılında kocası Muhammed Rıza Pehlevi hayatını kaybetmiştir ve bunun üzerine ölümünden sonra ABD’ye yerleşip hayatını devam ettirmiştir. Leyla Pehlevi, bir otel odasında uyuşturucudan hayatını kaybetmiş bir şekilde bulunmuştur. Ali Riza Pehlevi ise intihar ederek hayatına son vermiştir.  Farah Diba, oğlu Rıza Pehlevi ve kızı Farahnaz Pehlevi ile hayatına ABD’de devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here