Hindistan’ın hem tek kadın başbakanı hem de en uzun süre görev yapmış ikinci başbakanıydı İndira Gandhi. Mahatma Gandhi ile hiçbir akrabalığı olmadığı halde aynı sonu yaşadılar. O da Mahatma gibi suikast kurbanı olmuştu.

? Asıl adıyla İndira Priyadarşini Gandhi 19 Kasım 1917 yılında Britanya Hindistanı diye tanımlanan Hindistan’ın, İngiliz kolonisi olduğu yıllarda doğdu.

? Babası milliyetçi önder Cavarharlal Nehru, Bağımsız Hindistan’ın ilk başbakanıydı. İndira’da babasının izinden gidecekti.

? İndira Batı Bengal’de Visva Bharati Üniversitesi’nde ve Oxford Üniversitesi’nde eğitim görmüş zeki bir kızdı. Oxford’da tarih ve antropoloji eğitimi aldı. Bu dönemde Oxford’da bir Parsi (Parsi: Güney Asya’da yaşayan Zerdüşt halk) öğrenci olan, Hindistan Ulusal Kongresi’nin (INC) üyesi Feroze Gandhi ile tanıştı. Çift 1942’de evlendi. İndira 1944’de kendisinden sonra başbakan olan ve aynı şekilde suikasta uğrayan oğlu Rajiv Gandhi’yi, 1946’da da Sanjay Gandhi’yi dünyaya getirdi.


İndira Gandhi Siyasete Girmesi

? İndira siyasete ilk on iki yaşındayken katılmıştı. Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesine küçük yaşında destek olarak “Maymunlar Tugayı” adında, kız ve erkek çocuklarından oluşan ve Özgürlük Savaşçıları arasındaki iletişimi sağlamayı amaçlayan bir örgüt kurdu.

? Üniversiteden sonra babasına destek olmak için 1947’de başbakanlık danışmanlığı yapmaya başladı. Bu süre boyunca siyasette aktif oldu ve mesleğini öğrendi.

? 1938’de üyesi olduğu Kongre Partisi’nde 1955’den sonra yürütme komitesinde yer alarak aktif olmaya başladı.

? 2 Şubat 1959 yılında ise parti başkanlığına yükseldi.

? 1964’de babasının yerine gelen Lal Bahadur Shastri’nin zamanında enformasyon ve yayın bakanlığı yapmaya başladı.

? İndira siyaset zirvesine, merdivenleri istikrarlı bir şekilde tırmanarak yükselmeye devam ediyordu. Shastri’nin ani ölümüyle şoka giren Kongre, oy birliği ile İndira’yı başbakan seçti. Tarih Ocak 1966’yı gösteriyordu. Başkanlığı boyunca, eski bakanlardan Morarci Desai’nin sağ muhalefetiyle karşılaştı durdu.

? 1967’de mutlak çoğunluğu sağlayamadığı için, Desai’yi başbakan yardımcısı yapmak zorunda kalmıştı.

? 1969’da kendi partisinin resmi adayını değil de kendi adayı V. Giri’yi cumhurbaşkanı seçmelerini sağladı. Bu durum parti içinde bölünme yarattı. Kongre-R adı verilen sol kanadın başına geçti ve tutucu partilerin kendisine karşı oluşturdukları koalisyonu tabiri caiz ise ezdi geçti.

? İndira dış politikada babasının taktiğini uygulayarak tarafsız kalıyordu. 1971’de SSCB ile bir dostluk anlaşması imzaladı ve Doğu Bengal’in bağımsızlık mücadelesine destek çıktı. Böylece tarafsızlığını kaybetmiş oldu. Onun Doğu Bengal’i desteklemesi Pakistan’ın hoşuna gitmemişti.

? Seçimler bittikten sonra ayrımcı bir ayaklanmanın başladığı Doğu Pakistan’a, Hindistan birlikleri girdi ve Pakistan’a karşı zafer kazandılar. Aralık 1971’de Doğu Pakistan’da Bangladeş adında bağımsız bir devlet kuruldu.

? 1972’de genel seçimlere giren ülke, İndira’nın önderlik yaptığı Yeni Kongre Partisi’nin zaferine şahit oldu. Bu zaferden sonra İndira Temmuz 1969’da açıkladığı reformları gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

? Büyük bankaları ve sigorta şirketlerini millileştirdi,
?Hükümdar ödeneklerini ve mihrace ayrılıklarını kaldırdı,
?Tam anlamıyla gerçek bir tarım reformu yapmak istese de enflasyonun oldukça yüksek olması sonucu başarılı olunamadı.

? 1974’de işsizlik ve fiyat artışları nedeniyle ülkede ciddi ayaklanmalar baş göstermeye başladı.

? 1972’deki genel seçimlerde yenilgiye uğrayan sosyalist muhalefet, İndira’yı hile yapmak ve seçim yasalarını çiğnemekle itham ederek, dava açtı. 1975’de yapılan Allahabad Yüksek Mahkemesi’nin, İndira’nın Avam Kamarası seçimlerinde yolsuzluk karıştırdığı kararı almasıyla, İndira başbakanlığını yitirme tehlikesiyle yüzleşti. Çareyi olağanüstü hal ilan ederek buldu ve siyasi muhaliflerini tutuklattı, şahsi özgürlüklerini kısıtlayabilmek adına bir dolu yasa çıkardı.

? Ama işler onun açısından hala iyi gitmiyordu. Oğlu Sanjay, “halk otomobili” girişiminde bulunmuş ve başarısız olmuştu. Bunun üzerine bir de nüfus patlamasına engel olmak için getirdiği doğum kontrol uygulamaları, halkı kısırlaştırmak olarak algılandı. Bu sebeplerle İndira 1977’de erken seçimlere gitmek zorunda kaldı.

? Erken seçim sonucu büyük bir yenilgiye uğradı. Seçimi en güçlü rakibi  Morarci Desai kazandı ve başbakan oldu ve ilk yaptığı iş, olağanüstü duruma son vermek oldu.


Hindistan Ulusal Kongresi-İndira (INC-I)

? 1978’de Hindistan Ulusal Kongresi İndira partisini kurdu.

? O sırada başbakanlık görevini kötüye kullandığı için hakkında bir dava daha açıldı. Buna rağmen 1978’de milletvekili seçildi.

? Bu başarıdan bir ay sonra milletvekillerinin kararıyla Parlamento’dan uzaklaştırıldı ve bir hafta hapis yattı.

? Morarci Desai ülke yönetiminde çok başarısızdı ve partisi içinde çekişmeler yaşanıyordu. Ağustos 1979’da hükumet düştü.

? 1980’de Lok Sabha (Halk Meclisi) seçimleri yapıldı ve İndira yeni partisiyle büyük bir başarı elde ederek yeniden başbakan oldu. İki bölgeden de milletvekili seçilmeyi başardı ve danışmanlığını yapan oğlu
Sanjay Gandhi’yi de meclise yerleştirdi. Başbakanlık görevine başladığı gün kendisi ve oğlu hakkında açılan bütün davalar düştü.

? Ne var ki Sanjay Gandhi 1980’de bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Bu ölümle pek çok siyasi tartışma çıksa da İndira yoluna devam etti. Hindistan’ın, Üçüncü Dünya lideri konumunu güçlendirmeye çalışıyordu. Fakat o sıralarda Hindistan’da özerklik almaya çalışan gruplar ayaklanmalar çıkarıyor ve şiddete başvuruyorlardı.

? Özellikle Hindular ve Sihler arasında çıkan çatışmalar ülkeyi resmen iç savaşa götürüyordu. İndira sert çıkıştı ve Sihlerin Amritsar’daki kutsal Altın Tapınağı, Hindistan birliklerinin saldırısına uğradı. Bu saldırıda 500’ye yakın Sih yaşamını yitirdi. Bu kanlı olaydan sonra Sihler, İndira’dan intikam alacaklarına dair yeminler ettiler.


İndira Gandhi Suikasti ve Sonrası

? Bu olaydan beş ay sonra, 31 Ekim 1984’de İndira son röportajını verdiğini bilmeksizin kamera karşısına geçmişti. Giyeceği sarı elbisenin estetik görüntüsünü bozacağını düşündüğü için, o gün her zaman giydiği kurşungeçirmez yeleğini giymek istememişti.

? Röportajdan sonra geldiği Yeni Delhi’deki başbakanlık konutunun bahçesinde kişisel koruması olan iki Sih’in yaylım ateşi saçması sonucu hayatını kaybetti.

? Onun ölümünden sonra oğlu Rajiv Gandhi başbakan oldu. Fakat o da, annesi gibi 1991’de suikaste kurban gitti. Onun ölümlüyle de parti başkanlığını karısı Sonya Gandhi devam ettirir oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here